Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Domů > Škola > Akce školy > Erasmus - praxe našich žáků v Anglii

Erasmus - praxe našich žáků v AngliiDatum konání:
30.5.2015
Datum ukončení:
21.6.2015

Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední škola zdravotnická, Ústí n. L., Palachova 35, p.o.

I péče o staré lidi může být zábava!

 

Díky projektu Erasmus+ odjela první skupina 8 žáků naší školy na praxi do přístavního města Plymouth na jihu Anglie.  Pobyt trval tři týdny, od 30. 5. do 21. 6. 2015. Hlavním cílem bylo získání nových zkušeností v péči o klienty s demencí v pečovatelských zařízeních a samozřejmě zlepšení již nabytých znalostí angličtiny. Některé poznatky přinášíme pro další zájemce.

Na počátku se u nás objevovaly pochyby a kladli jsme si otázky: „ Jaká bude naše rodina? Jací budou naši spolupracovníci? Je moje úroveň angličtiny dostačující? „ Naštěstí se ukázaly jako zbytečné, což se vám krátce pokusíme přiblížit.

Co bylo zajištěno prostřednictvím programu Erasmus +?  Dá se říci, že prakticky všechno. Byla nám zaplacena cesta, legitimace MHD, ubytování v hostitelských rodinách včetně celodenní stravy, pojištění, práce v jednotlivých pečovatelských domech a jazykové vzdělávání.

V Anglii má již ubytování v hostinských rodinách velkou tradici a tzv. náhradní rodiče již vědí, co mají poskytovat, ať už každodenní snídaně a večeře, během dne tzv. lunch, který obsahoval drobné občerstvení. K péči patřilo i praní prádla, ale i příjemné čisté zázemí a přátelské chování. 

Na pracovišti nás nejvíce překvapil přátelský a vstřícný přístup veškerého personálu, stejně tak i zvláštní smysl pro humor. Hezký přístup měli nejen k nám, ale i ke klientům. Velmi se dbalo na dodržování hygieny po celou pracovní dobu, dodržovaly se pravidelné pauzy na svačiny a oběd, práce probíhala dle připraveného harmonogramu. Prostřednictvím něj se maximálně uspokojovaly veškeré potřeby klienta.  Klienti si svůj pokoj zařizují a zdobí sami tak, aby jim co nejvíce připomínal domov, blízké, kteří je pravidelně navštěvují v libovolném čase po celý den.

Město Plymouth je dle místních obyvatel nejbezpečnější město, protože je převážně městem univerzitním.  Místní univerzita vzdělává okolo 50 000 studentů.  Slušnost, pozdravy s řidiči autobusů a prodavači, slovo prosím a děkuji, jsou samozřejmostí. Angličané také dbají na přesnost. Město je velmi přehledné a je rozděleno na nákupní a odpočinkovou zónu.

O víkendu byly zorganizovány dva výlety, z nichž velmi atraktivní byla návštěva místního akvária.

Co s volným časem? Předně je potřeba říci, že volného času není nazbyt.  Ale pokud je, tak ho můžete trávit v odpočinkové zóně u moře nebo v nákupní zóně, ale pozor, otevírací doba největšího obchodního domu Drake circus je poměrně krátká.   Vstupy do muzeí jsou volné, je možné vystoupat na maják, koupat se v tzv.  Lodo, navštívit divadlo.

Shodli jsme se na tom, že hlavním jazykovým přínosem bylo to, že člověk ztratí ostych a zábrany mluvit. Tím, že člověk sám bydlí i pracuje, musí řešit vzniklé situace samostatně. Nejvíce nové slovní zásoby jsme získali v práci. Vznikala samozřejmě i nová mezinárodní přátelství.

Náš celkový dojem byl jednoznačně kladný, nebojte se ničeho, vezměte si nepromokavé oblečení a poloprázdné kufry a jeďte, jeďte, jeďte……………..