Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Domů > Škola > Školní zpravodaj > Celostátní soutěž v první pomoci

Celostátní soutěž v první pomociDatum konání:
25.4.2023
Datum ukončení:
26.4.2023

 

Ve dnech 25. a 26. dubna 2023 se čtyřčlenné družstvo ve složení Vojtěch Kořínek (PS 1A), Natálie Varclová (ZL 1B), Tereza Pácalová (ZL 1B) a Mirek Láznička (ZL 2B, velitel), zúčastnilo celostátní soutěže v první pomoci ve Lhotce u Mělníka. Tu pořádá již 17. rokem Soukromá SZŠ Mělník o.p.s. a občanské sdružení Praktická první pomoc Mělník. Spolu s dalšími osmnácti družstvy, tvořených žáky SZŠ napříč obory i ročníky z celé České republiky, soutěžili v prokazování znalostí a dovedností při poskytování první pomoci.

Soutěž probíhala v okolí táborové základny, patřící DDM hl. m. Prahy, uprostřed krásné přírody Kokořínska. Po večeři proběhlo losování startovacích pozic soutěžních týmů. Tento úkol patřil velitelům družstev.  Naše družstvo startovalo jako deváté v pořadí. První etapa soutěže začínala již v úterý večer, pro nás vzhledem k vylosované startovací pozici ve 21,45 hod. Na následující den byl pro soutěžící připraven bohatý doprovodný program, který probíhal během celého dopoledne. Žáky velice zaujala praktická ukázka poskytnutí první pomoci, kterou si připravili vojáci, nebo program „Ruce na prsa“ zaměřený na samovyšetření prsů. Na start soutěže jsme se postavili v 10,30 hod. Na trase dlouhé téměř 2,5 km na nás čekala 4 stanoviště s různým počtem raněných a různým typem poranění – havárie autobusu, střelné poranění, úraz motorovou pilou, resuscitace kojence. Na jednotlivých stanovištích byli jako hodnotitelé přítomni záchranáři ze záchranné služby Středočeského kraje.  Mezi kritéria hodnocení patřila organizace práce a pohotovost na místě zásahu, činnost velitele družstva, technika ošetření, přivolání RZS a dalších složek IZS. Po ukončení ošetření na každém stanovišti proběhl rozbor situace s odborníky a diskuse. O konečném pořadí rozhodoval nejen počet získaných bodů z jednotlivých stanovišť, ale také celkový čas na trase.

Závěrem bych chtěla žáky pochválit. Oba dny byly opravdu náročné – cestování vlakem, chladné počasí, start v pozdních večerních hodinách. Přesto byli pozitivně naladěni. Ještě před samotným začátkem soutěže se zodpovědně teoreticky připravovali a konzultovali, chystali povolené pomůcky. Velké poděkování patří vedoucímu kroužku první pomoci Bc. Janu Vápeníkovi, který družstvo na soutěž skvěle připravil jak po stránce teoretické, tak praktické.  Celkově jsme byli jedenáctí, což je vzhledem k premiérové účasti v soutěži, krásné umístění.

 

FOTOGRAFIE