Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Domů > Škola > Školní zpravodaj > Projektový den Somatologie - Srdce v pohybu

Projektový den Somatologie - Srdce v pohybuDatum konání:
23.6.2021

 

V úterý 22. června 2021 se v prostorách Městského stadionu uskutečnil projektový den Srdce v pohybu, který pořádala VOŠZ a SŠZ Ústí nad Labem ve spolupráci  s týmem trenérů FK Ústí nad Labem. Po rozdělení do pěti pracovních skupin si všichni účastníci mohli vyzkoušet, jakým způsobem naše srdce pracuje a porovnat jej se srdcem vepřovým, které je velmi podobné tomu lidskému.

Stanoviště č. 1 bylo určené k prozkoumání  vepřového srdce. Byly zde k vidění jednotlivé srdeční dutiny, chlopně a cévy, které srdce vyživují, ale i ty, které do srdce vedou nebo z něj vystupují. Kromě vepřového srdce jsme si mohli prohlédnout i další orgány, jako játra, ledviny či jazyk. Proběhlo také porovnání jednotlivých tkání.

Na stanovišti č. 2 se měřil krevní tlak pomocí digitálního tonometru. Následně byly vyhodnoceny naměřené hodnoty. Úkolem stanoviště č. 3 byl poslech srdečních ozev na modelu a jejich srovnání se skutečnými ozvami na dobrovolníkovi.

Určování krevních skupin jsme se věnovali na stanovišti č. 4. Šlo o seznámení s jednotlivými krevními skupinami a jejich rozšířením v populaci. Zmíněny byly také zajímavosti ohledně krevních transfuzí. Pod dohledem odborníka z praxe došlo k provedení step up testu s měřením tepové frekvence před a po zátěži. Jednotlivci si mohli vyzkoušet svou kondici dle výpočtu indexu zdatnosti. Zároveň pro ně byla připravena videa se srdeční zástavou a kolapsem při sportovní činnosti. Následně jsme diskutovali o možnostech pomoci zraněnému člověku a to nejen při sportu. 

Všichni přítomní byli odměněni drobnou sladkostí ve tvaru srdce. Dostali také pomyslnou srdeční medaili.

Přidanou hodnotou celého projektu je navázání velmi příjemné spolupráce a vznik nových přátelství mezi děvčaty a hochy z FK Ústí nad Labem.

 

Fotografie