Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Domů > Škola > Školní zpravodaj > Studenti rozhodovali o Evropě

Studenti rozhodovali o Evropě



Datum konání:
30.11.2022

 

Posledního listopadu tohoto roku se devět spolužáků z naší třídy (ZL3B) stalo na jeden den tvůrci evropské politiky. Regionální semináře v České republice probíhají v rámci Evropského roku mládeže. Akci zajišťuje organizace EUTIS. Celým dnem nás provázeli tři studenti právnické fakulty. Seminář se konal 30. 11. 2022 na Krajském úřadě Ústeckého kraje. Společně s námi se do projektu zapojily další desítky středoškolských studentů.

            Přihlášení probíhalo online přes webové stránky. Po vyplnění osobních informací si účastník mohl vybrat preferované téma jednání. Na výběr bylo a) Nařízení 2019/2144 o bezpečnostních systémech ve vozidlech, b) Nařízení 2021/0381 o transparentnosti a cílení politické reklamy. Možnost b) se nakonec i uskutečnila. Dále jsme si mohli zvolit, ve které instituci EU se chceme zúčastnit modelového zasedání. Následoval výběr politické skupiny EP nebo členského státu EU. O finálním rozřazení jsme se dozvěděli v emailu pár dní před konáním akce, který přišel společně s programem semináře, návrhem řízení, jednacím řádem a se zájmy naší frakce či státu, podle kterých se jsme se museli řídit a jednat. Vše jsme předem pečlivě pročetli a nastudovali.

            Po krátkém úvodu a seznámení s pořadateli a ostatními účastníky začalo samotné jednání. K dispozici pro Evropský parlament byl konferenční sál. Zasedací sál č. 208 obsadila Evropská rada. Celá simulace jednání probíhala velmi profesionálně za asistence předsedajících, které zastupovali již zmínění moderátoři celého dne. Na samotný začátek nám byl vysvětlen jednací řád v praxi, např. do diskuse se student hlásí zdvižením štítku, nebo např. o reakci se student hlásí zdvižením ruky atd. Samotné jednání pak probíhalo velmi profesionálně a podobně jako při skutečném vyjednávání. Cílem bylo přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady EU. Což se na konec nepodařilo. I když se na jistých změnách dohodly obě strany (Evropský parlament i Rada EU). Nařízení jako celek přijat nebyl.

            Dalším blokem programu byly 3 semináře. Zde už jsme mohli vystoupit z rolí poslanců a poslankyň, ministrů a ministryň, a opět jsme se stali studenty zajímající se o dění kolem nich. První na programu byl seminář o ekologii a udržitelné planetě. Představili nám plán do roku 2030, který se zavázaly dodržet všechny členské státy OSN. Druhý seminář s názvem Budoucnost EU měl za úkol seznámit nás se současnou situací EU a s jejím budoucím ubíráním. Dozvěděli jsme se, které státy by EU chtěly opustit, a které naopak jsou na čekací listině zájemců už řadu let. Jak to ovlivňuje situace na Ukrajině a jaký vliv měl na členské státy Brexit. To vše jsme řešili a probírali. Ale především šlo o prosazování vlastních názorů na jednotlivé situace. Poslední seminář byl na téma Erasmus. Seznámeni jsme byli s mnohými možnostmi vycestování do zahraničí buď jako skupina, nebo jednotlivci.

            Na úplný závěr dne proběhlo vyhlášení nejlepších účastníků, předání cen a diplomů. Oceňuji možnost nekomfortní komunikace před velkým množstvím lidí. Byla to velmi obohacující zkušenost. Ráda bych se této akce zúčastnila i příště.